معرفی دوربین فیلم برداری سونی HDR-AX2000

بررسی دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000

Sony HDR-AX2000
معرفی دوربین
دوربین فیلمبرداری سونی Sony HDR-AX2000 یک دوربین فیلمبرداری AVCHD بسیار با کیفیت و در سطح دوربین های فیلمبرداری حرفه است. دوربین فیلمبرداری سونی Sony HDR-AX2000با وجودی که کاملاً هم سطح و اندازه دوربین های فیلمبرداری حرفه ای این شرکت نظیر مدل HXR-NX5U نیست، اما بدون شک از دوربین فیلم برداری سونی HDR-FX1000 که جایگزین آن شده است و یک دوربین فیلمبرداری HDV است، دوربین پیشرفته تری است. دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 قادر به ضبط فیلم های HD و SD در فرمت های AVCHD و MPEG2 است و فیلم های گرفته شده را بر روی کارت حافظه حالت جامد ذخیره و ضبط می کند، که این ویژگی یکی از وجه تمایزهای دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 از دوربین های کاست خور پیش از خود است. فیلم های گرفته شده بر روی کارت حافظه Memory Stick PRO Duoشرکت سونی یا کارت های SD/SDHC/SDXC ذخیره می شوند، سپس به راحتی می توان آنها را از طریق پورت USB2.0 دوربین سونی HDR-AX2000 برای تدوین به یک کامپیوتر منتقل کرد.
دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 چند ویژگی خود را از مدل سونی FX1000 گرفته است. در دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 از سه سنسور تصویر CMOS Exmor1.3 اینج ویک لنز G با زوم اپتیکال 20X بکار رفته است و علاوه بر این دو ویژگی، یک ویژگی حرفه ای جدید نیز از مدل FX1000 به دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 راه یافته است و آن قابلیت ضبط صدای حرفه ای به شکل پورت های XLR دوبل است. این به این معنی است که در دوربین فیلمبرداری AX2000 بدون نیاز به یک آداپتور XLR به پورت مینی می توان از میکروفن های حرفه ای متوازن ورودی دریافت کرد، از سوی دیگر دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 دارای پورت های HDMI و S-Video است که امکان اتصال مستقیم به نمایشگرهای آنالوگ و دیجیتالی را فراهم می کند.
یکی دیگر از ویژگی های حرفه ای دوربین سونی HDR-AX2000 سه حلقه کنترل در اطراف لنز آن است – برای کنترل و تنظیم دهانه دیافراگم، فوکوس و زوم – که این سه حلقه کنترل باعث می شوند تنظیم تصویر خیلی دقیق تر و آسان تر شود. دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 دارای 3 فیلتر تراکم خنثی داخلی، میله های رنگ و یک نمایش راه راه یا گورخری است، که این امکانات از دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 دوربین هندی کم خوبی برای گرفتن فیلم های مسند، موزیک ویدئو و سایر کابردهامی سازند، که در این کاربردها کیفیت تصویر اهمیت و اولویت زیادی دارد.
طراحی، مشخصات و کنترل ها و نحوکار با دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000

Sony HDR-AX2000 (2)
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 با وزن 2.5 کیلوگرم خود از آن نوع دوربین های هندی کم نیست که اغلب خانواده ها برای مصارف غیر حرفه ای خود برای گرفتن فیلم از مجالس، مهمانی ها و تعطیلات خریدای می کنند. دوربین سونی HDR-AX2000 یک دوربین فیلمبرداری هندی کم نیمه حرفه ای است که برای فیلم سازان مستقل یا دانشجویان خبرنگاری ای طراحی شده است که به دنبال دوربینی با قابلیت ها و طرز کار دوربین های فیلمبرداری حرفه ای می گردند. دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی AX 2000 نیز فاقد کاست فیلم و حافظه داخلی است و راش های گرفته شده با دوربین قفط بر روی کارت هایMemory Stickشرکت سونی یا کارت های حافظه SDHC ذخیره می شوند. کارت های حافظه SDHC در کل ارزانتر هستند و تهیه آنها آسان تر است. محفظه کارت حافظه دوبل دوربین سونی HDR-AX2000 در پشت دوربین قرار دارد، و می توانید در این محفظه همزمان، بعنوان مثال، دو کارت حافظه 32GB قرار دهید. دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی HDR-AX2000 در صورت پر شدن یک کارت حافظه، بطور خودکار به سراغ کارت دوم رفته و بر روی آن ذخیره می کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که به همراه دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX 2000 بطور استاندارد هیچ کارت حافظه ای عرضه نمی شود.
شکاف های دوبل کارت حافظه راست : پنل کنترل در کتار LCD دوربین
در کل، طراحی و طرز کار دوربین سونی AX2000 شبیه به مدل های قبلی سونی است. در این دوربین نیز یک دستگیره حمل در بالا، یک صفحه نمایش گردان در جلوی دوربین به همراه دکمه های پخش (از قبیل جلو بردن و عقب بردن سریع و غیره) در کنار این صفحه نمایش قرار دارند. به دلیل اینکه صفحه نمایش دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX 2000 در جلوی دوربین قرار دارد، می توان دوربین حرفه ای HDR-AX2000را بر روی شانه نگه داشت و به جای چشمی برای کادربندی تصاویر از صفحه نمایش ستفاده کرد. LCD3.5 اینچ دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 کیفیت بسیار خوبی دارد و رزلوشن آن 921 هزار پیکسل است و صفحه آن نیز لمسی است. شرکت سونی منوی لمسی دوربین فیلمبرداری AX 2000 را ساده کرده است و حال بر روی این منوی لمسی آیکن هایی برای ضبط / پخش / حافظه / Type/ تدوین و ویرایش / کپی برای دسترسی آسان و سریع به تمام حالت ها و تنظیمات اصلی دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 وجود دارند. از طرف دیگر چشمی دوربین فیلمبرداری AX2000 نیز چشمی خوب و باکیفیتی است و کار کردن با آن با داشتن رزلوشن 12 مگاپیکسل راحت و لذت بخش است، در حدی که گاهی دل کندن از آن سخت است. بدون شک یکی از ویژگی های جذاب دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 لنز Sony G این دوربین نیمه حرفه ای است. برروی این لنز بسیار باکیفیت سر حلقه کنترل برای تنظیم فوکوس، زوم و دهانه دیافراگم دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 وجود دارد. از طرف دیگر به ساختار این لنز 3 فیلتر تراکم خنثی یا ND داخلی نیز اضافه شده است تا مانع نوردهی بیش از حد شود. این فیلترها را می توان از طریق یک دکمه در بغل لنز دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 کنترل کرد. وجود این فیلترها برای فیلمبرداری در فضای باز بسیار ضروری است. لنز دوربین فیلمبرداری حرفه ای Sony HDR-AX2000 دارای یک دامنه زوم اپتیکال 20X است که از زاویه واید 29.5mm شروع می شود، که برای یک دوربین فیلمبرداری میدان دید وایدی محسوب می شود. این زوم اپتیکال پر قدرت و تنظیم واید باعث می شوند دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 دوربین پرکاربردی برای فیلمبرداری باشد.
منوی لمسی ساده شدهراست : حالت توازن نور سفید خودکار

Sony HDR-AX2000 (3)
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 فیلم های فول HD با رزلوشن 1920 x 1080 پیکسل را با سرعت 60 فریم در ثانیه ضبط می کند؛ البته دو سرعت 30 و 24 فریم در ثانیه نیز موجود است و با وجودی که دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX2000 در سطح بالای دوربین های فیلمبرداری غیر حرفه ای قرارداد، فیلم هایی که ما در آزمایش های با دوربین فیلمبرداری سونی Sony HDR AX 2000 گرفتیم نشان داد که وضوح آنها دقیقاً شبیه به فیلم های گرفته شده با دوربین فیلم برداری سونی CX550است. با این حال، به دلیل استفاده از 3 سنسور CMOS و یک لنز باکیفیت G در دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 میزان حساسیت به نور و جزئیات تصویر در مناطق تاریک تر و پر سایهتر بسیار بهتر است. توازن نور سفید در دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX 2000 کمی به سمت صورتی و بنفش می رود و اصطلاحاً مجنتا سنگین است. البته این مسئله در این نوع دوربین های فیلمبرداری Sony تازگی ندارد و دوربین فیلم برداری سونی PD170 که در سال 2004 عرضه شد نیز این مشکل را داشت. البته می توانید این مشکل را بصورت دستی با تنظیم توازن نور سفید در منوی WHITEBAL بر طرف کنید.
دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 در جلوی دستگیره خود دارای یک میکروفن استریو است است، که صداهای محیط را به هنگام فیلمبرداری با کیفیت بسیار خوبی ضبط می کند. مهم تر اینکه، دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 مجهز به دو سوکت صدا XLR است، که بر روی یک دوربین فیلمبرداری هندی کم در این سطح بی سابقه است؛ لازم به ذکر است که از سوکت XLR برای وصل کردن یک میکروفن حرفه ای به دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 استفاده می شود. از طرف دیگر این دوربین فیلمبرداری نیمه حرفه ای دارای مجموعه ای از تنظیمات صوتی است، به عنوان مثال تنظیم حجم صدای میکروفن (CH1، CH2) و انتخاب کانال ورودی (Line و Mic) این ویژگی باعث می شود بتوان از دوربین فیلمبرداری نیمه حرفه ای Sony HDR-AX2000 به جای دوربین حرفه ای NX5 نیز استفاده کرد. با این حال، دوربین فیلمبرداری سونی HDRAX 2000 یک وجه مشترک با تمام دوربین های فیلمبرداری غیر حرفه ای دار: فرمت فیلمبرداری AVCHD که به دلیل فشرده سازی H.264 سرعت کار در تدوین های بعدی فیلم ها پایین تر است، این ویژگی می تواند برای دوربین فیلمبرداری سونی اچ دی آر ای ایکس 2000 که بیشتر برای کاربران نیمه حرفه ای طراحی شده است که به احتمال زیاد تدوین های سنگینی را پس از فیلمبرداری بر روی فیلم ها اعمال می کند، ویژگی منفی ای است. در این حوزه رقابت خیلی شدید است و دوربین های فیلمبرداری سعی دارند فرمتی را ارائه کنند که برای کارهای تدوین پس از فیلمبرداری راحت تر و سریع تر باشد. دوربین فیلمبرداری سونی ای ایکس 2000 دارای قابلیت اتصال ویدئویی گسترده ای است، از جمله پورت و خروجی HDMI، یک خروجی مرکب، اتصالات صوتی RCA، پورت USB و یک سوکت برای هدست.
دوربین سونی Sony HDR-AX2000 در بدنه سیاه رنگی عرضه می شود که با وزن 205 کیلوگرم کاملاً محکم و بادوام است و از کیفیت ساخت خوبی برخوردار است. دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 با وزن 2.5 کیلوگرم دوربین چندان سنگینی نیست و در دست توازن بسیار خوبی دارد. اکثر کنترل ها و دکمه های دوربین فیلمبرداری سونی Sony HDR AX 2000 دقیقاً جایی هستند که باید باشند. اکثر دکمه ها و کنترل های دستی و دکمه های قابل تنظیم سفارشی این دوربین در سمت چپ آن به همراه دکمه ها و کترل های گشتن بین منو و انتخاب تنظیمات از پیش تعیین شده آن قرار دارند. در سمت راست دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 نیز سوئیچ روشن، خاموش، دکمه های ضبط فیلمبرداری و جلو بردن و عقب بردن زوم دوربین به همراه دو ورودی XLR قرار دارند. از سوی دیگر دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX 2000 دارای یک هود لنز بازشو است که با زدن یک سوئیچ به یک درپوش لنز تبدیل می شود.
تمام دکمه ها، سوئیچ ها و کنترل های دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX 2000 دسترسی آسانی دارند و یاد گرفتن کاربرد تک تک آنها و کار کردن با آنها بسیار آسان است. تمام این دکمه ها و کنترل ها اندازه خوبی دارند و افرادی که انگشتان نسبتاً بزرگ و چاقی نیز دارند بدون مشکل خاصی می توانند با دکمه ها و سوئیچ های دوربین سونی HDR-AX2000 کار کنند.

Sony HDR-AX2000 (4)
دوربین فیلمبرداری سونی اچ دی آر آی ایکس 2000 برای گرفتن دقیقاً تصویری که می خواهید دارای مجموعه گسترده ای از حالت های فیلمبرداری، فریم ریت و گزینه های دیتا ریت است. با دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 می توانید فیلم های رزلوشن بالا یا HD را به صورت 1080/60i، 30p/1080، یا 1080/24p بگیرید. در هر یک از این حالت ها می توانید بادیتا ریت های مختلف (سرعت انتقال و رایت اطلاعات بر روی کارت حافظه) از 5 تا 24 مگابایت در ثانیه برای فیلم های منقطع یا 17 تا 24 مگابایت در ثانیه برای فیلم های یک تکه فیلمبرداری کنید. از طرف دیگر در دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 با رزلوشن و کیفیت استاندارد یا SD می توانید بصورت 480/60i، 480/42p و 480/30p نیز فیلمبرداری کنید. با این حال در حالت SD، فریم های پیوسته (فیلم های یک تکه) بصورت یک سیگنال 60i منقطع ذخیره می شوند. متاسفانه دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 با رزلوشن 720p ضبط نمی کند.
چنانچه اشاره شد دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 مجهز به یک LCD3.2 اینچ با صفحه لمسی است که رزلوشن آن 921 هزار پیکسل است. چنین رزلوشنی به ندرت در LCD دوربین های فیلمبرداری با قیمت زیر 3500 دلار دیده می شود و به دلیل رزلوشن نسبتاً بالای آن، انجام فوکوس دستی با LCD دوربین فیلمبرداری AX2000 بسیار ساده تر و راحت از سایر مدل های رقیب است. اما برای دقت بیشتر در فوکوس دستی، بهتر است از چشمی دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX 2000 استفاده کنید که حتی رزلوشن بالاتری نسبت به LCD آن دارد و رزلوشن آن 1227 کیلو پیکسل است.
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 به محض بیرون آمدن از کارتن خود در حالت فیلمبرداری خودکار فیلم های فوق العاده باکیفیتی می گیرد، زوم کردن در آن بسیار نرم و یکنواخت است، رنگ ها ظاهر بسیار طبیعی و زیبایی دارند و سیستم فوکوس خودکار دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 عملکرد سریعی دارد؛ البته در شرایط نور کم برای رسیدن به یک فوکوس شارپ و واضح به زمان بیشتری نیاز است. مثل اکثر دوربین های نیمه حرفه ای، لذت و قدرت کارکردن با دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 زمانی مشخص می شود که از حالت دستی برای فیلمبرداری استفاده کنید و کنترل ظاهر و حال و هوای فیلم را بدست بگیرید. چنانچه اشاره شد دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی HDR-AX2000 دارای سه حلقه کنترل برای تنظیم دستی فوکوس، زوم و دهانه دیافراگم دوربین است. عملکرد این حلقه ها خوب و دقیق است. زوم اپتیکال لنز G قرار گرفته در مقابل دوربین فیلمبرداری سونی HDR AX2000 برابر با 20X است که در حالت بزرگنمایی و زوم دیجیتالی به 30X نیز می رسد. لنز دوربین مجهز به سیستم لرزه گیر اپتیکال است، که ظاهراً با اکثر دوربین های رقیب در این سطح برابری می کند و واقعاً نمی توان از آن ایرادی گرفت.
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 امکان تنظیم توازن نور سفید بصورت دستی را فراهم می کند و این امکان نیز وجود دارد که می توانید دو تنظیم مختلف توازن نور سفید را ذخیره کنید، یا می توانید از تنظیمات از پیش تنظیم شده توازن نور سفید دوربین سونی HDR-AX2000 برای فضاهای سر پوشیده و باز استفاده کنید. بر روی دوربین سونی HDR-AX2000 هفت دکمه با قابلیت تنظیم سفارشی وجود دارد، در نتیجه به راحتی می توانید به تنظیمات پر کاربرد خود را بدون رفتن به منوی دوربین دسترسی داشته باشید. یکی از ویژگی های خوب دکمه ها و کنترل های دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 این است که این دوربین تنها برای پر اهمیت ترین ویژگی های دوربین دکمه اختصاصی دارد و سایر ویژگی های آن را می توانید به دلخواه در یکی از این 7 دکمه سفارشی ذخیره کنید. به عنوان مثال اگر در کار خود از ویژگی های نمایش راه راه یا گورخری و قله فوکوس زیاد استفاده می کنید، مشکلی نیست؛ می توانید برای داشتن دسترسی سریع آنها را در یکی از این 7 دکمه ذخیره کنید.
سایر دکمه های موجود در بغل دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 نیز امکان تنظیم دستی سرعت شاتر، سه تنظیم بهره از پیش تنظیم شده، و سه فیلتر تراکم خنثی داخلی (با کاهش نور ) برای کار کردن در نور شدید را فراهم می کنند. با وجودی که در منوی دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 کنترل زیادی برای تنظیم دستی بهره دارید، در سوئیچ L-M-H بغل دوربین تنها می توانید 3 تنظیم بهره از پیش تنظیم شده را ذخیره کنید. سایر کنترل های دستی برای تغییر و تنظیم دقیق فیلم ها در منوهای دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 قرار دارند. این گزینه ها کنترل نسبتاً خوبی بر روی تصویر فراهم می کنند و می توانید تا 6 پروفایل از پیش تنظیم شده را ذخیره کنید، که از طریق یک دکمه در بغل دوربین سونی HDR-AX2000 به راحتی قابل دسترس هستند. دوربین فیلمبرداری AX2000 می توانید با رزلوشن حداکثر 1920 x 1080 پیکسل فیلم بگیرید و فیلم های گرفته شده در این حالت کیفیت بسیار خوبی دارند، حتی اگر بر روی یک تلویزیون 55 اینچ آنها را تماشا کنید. فیلم های 1080/60i کاملاً شارپ و طبیعی هستند. به دلیل استفاده از سه سنسور CMOS1.3 اینچ در دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 این دوربین رنگ های فوق العاده خیره کننده ای تولید می کند، بویژه در فضاهای باز در نور آفتاب. از سوی دیگر فیلم های 24p و 30p نیز با ظاهری شبیه به فیلم های نواری کیفیت خوبی دارند. البته اگر خیلی به این قضیه عادت نداشته باشید به نظر کمی پرش دارند. اگر بخواهید ظاهر فیلم های خود را بیشتر شبیه به فیلم های نواری و کاست کنید، دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 دارای چندین تنظیم از پیش تعیین شده است که برای شبیه سازی ظاهر فیلم های نواری و کاستی منحنی های گاما و رنگ را تغییر می دهند.
عملکرد دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 در فضاهای بسته و سرپوشیده نیز بالاتر ازحد متوسط است. تصاویر حاصله در اتاق هایی که نور خوبی داشته باشند کاملاً شفاف و باکیفیت است. دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 در نور 1.5LUX نیز قادر به گرفتن فیلم است و تصاویر حاصله حتی در اتاق های تاریک نیز شفاف و درخشان است. با تاریک تر شدن اتاق و محیط سرپوشیده نویز بیشتری در تصاویر دیده می شود، اما کیفیت فیلم گرفته شده خیلی بیشتر رضایت بخش است. فیلم های گرفته شده با دوربین فیلمبرداری سونی Sony HDR AX 2000 با رزلوشن استاندارد نیز ظاهر و کیفیت بسیار خوبی دارند و دوربین در فیلم های SD نیز وضوح و رنگ های خیره کننده ای تولید می کند.
مدیریت فیلم های گرفته بر روی دوربین سونی HDR AX 2000 بسیار آسان است. می توانید تمام فیلم ها و کلیپ هایی که گرفته اید را بصورت مجموعه ای از تصاویر بند انگشتی یا بصورت یک لیست نگاه کنید. با استفاده از صفحفه لمسی LCD دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 نیز می توانید بین کلیپ ها حرکت کنید یا برای این منظور از دکمه های چهار طرفه در بالای دوربین استفاده کنید. یکی از ویژگی های خوب دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 که در بین دوربین های فیلمبرداری فاقد کاست فیلم مشترک است، این است که می توانید فیلم های خود را بصورت غیر خطی پخش کنید و تصاویر بی کیفیت را در داخل دوربین پاک کنید.
خلاصه ویژگی ها و مشخصات اصلی دوربین فیملبرداری Sony HDR-AX2000
• ضبط فیلم بصورت پیوسته با سرعت 24p یا 30p شبیه فیلم های نواری
دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX 2000 علاوه بر حالت فیلمبرداری 1080/60i، دارای حالت 1080/24p و 1080/30pProgressive Scan یا اسکن پیوسته است که امکان فیلمبردای شبیه به فیلم های کاست را فراهم می کند. سیگنال های اسکن شده در 24p/30p به 60i تبدیل شده و بر روی کارت های Memory Stick PRO Duo یا SD/SDHC ضبط می شوند.

Sony HDR-AX2000 (5)
• ضبط فیلم های AVCHD با سرعت حداکثر 24 مگابایت در ثانیه
دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 می تواند با سرعت حداکثر تا 24 مگابایت در ثانیه با وضوح و جزئیات خیره کننده فیلم بگیرد، که این سرعت برای ضبط بر روی کارت های Blu-ray ایده آل است؛ زیرا کدک AVCHD2 با فرمت Blu-ray بسیار سازگار است.
• قابلیت فیلمبرداری خارق العاده در نور کم
دوربین سونی HDR-AX2000 با توانایی فوق العاده ای در نور کم قادر است در نوریبه میزان 1.5lux (در سرعت شاتر ثابت ثانیه با دهانه دیافراگم و بهره خودکار) فیلم های واضpی از سوژه ها بگیرد. این ویژگی باعث می شود بتوانید با دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 در نورپردازی نه چندان کامل، بویژه هنگامی که امکان استفاده از نورپردازی حرفه ای وجود نداشته باشد، تصاویر شفاف و شارپی را با جزئیات بالا و رنگ های درخشان بگیرید.
• استفاده از 3 سنسور CMOS1.3 اینچ با فن آوری Exmor
دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 مجهز به سه سنسور CMOS1.3 اینچ است، که رزلوشن هر یک از آنها در مجموع 1120 کیلو پیکسل است. هر یک از این 3 سنسور CMOS مستقل و مجزا به یکی از رنگ های اصلی نور – قرمز، سبز و آبی (RGB) – می پردازند، که این امر باعث ارتقاء بازتولید رنگ در فیلم ها می شود. از طرف دیگر، دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 به دلیل استفاده از فن آوری Exmor در سنسور تصویر خود صحنه های تاریک را با نویز کمتری می گیرد و این فن آوری دارای یک کانورتور A/D ستونی و کاهش نویز دوبل است. رزلوشن سنسور بهینه شده است و مساحت سطح حساس به نور به دلیل آرایش شبکه ای منحصر بفرد سنسورهای فنودیود به حداکثر رسیده است، که در این آرایش تک تک فتو دیودها به میزان 45 درجه دوران داده شده اند، از سوی دیگر این مدل در دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX 2000 دارای مدار پردازش سیگنال نیز می باشد؛Enhanced Imaging Processor یا پردازشگر تصویر پردازی ارتقاء یافته که از فن آوری پردازش تصویر منحصر بفرد شرکت Sony بهره می برد.
• ورودی صوتی حرفه ای XLR دوبل
فیلم هایی باکیفیت حرفه ای نیاز به صدایی باکیفیت حرفه ای دارند. دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی HDR-AX2000 دارای سوکت های صوتی 3 پین XLR دوبل است که این امکان را فراهم می آورند بتوانید برای میکروفن های خارجی به میزان+48V قدرت فانتوم فراهم کنید. علاوه بر این، به دلیل اتصال بدنه داشتن این سوکت در دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 این امکان وجود دارد سوکت ها را در زمان فیلمبرداری بدون جذب سیگنال های خارجی به دوربین متصل کرده یا از آن جدا کرد.
• لنز Sony G واید با زوم اپتیکال 20X از 29.5mm تا 590mm
دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 مجهز به یک لنز Sony G واید 29.5mm است که ساختار اپتیکال آن متشکلاز 15 جزء در 10 گروه است، از جمله دو عدسی با ضریب پراکندگی نور یا تفرق بسیار پایین که میزان انحراف های کروماتیک حاصل از پراکندگی نور را کاهش می دهند و فیلم هایی با نویز رنگ – حاشیه رنگی – بسیار پایینی تولید می کنند. میزان زوم اپتیکال این لنز در دوربین سونی HDR-AX2000 برابر با 20X یا 20 برابر است و در تمام فاصله کانونی معادل 29.5 – 590mm آن از عملکرد بسیار بالایی برخوردار است، در نتیجه کیفیت تصویر حتی در انتهای زوم 20x نیز دچار مشکل نمی شود. افزایش دهنده دیجیتال دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 نیز میزان زوم دوربین را در تمام دامنه زوم 1.5 برابر کرده و در زوم کامل به 30X می رساند.
• سیستم لرزه گیر اپتیکال SteadyShot به همراه حالت فعال
در دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 از سیستم لرزه گیر اپتیکال SteadyShot به همراه حالت فعال استفاده شده است که نسبت به سیستم SteadyShot موجود ارتقاء یافته است و این امکان را برای لنز دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 فراهم می کند نسبت به بازه حرکت بزرگتری تغییر مکان بدهد، که این ویژگی این امکان را برای دوربین فراهم می کند لرزش دوربین را به میزان بیشتری جبران و اصلاح کند و ثبات تصویر خیره کننده ای ایجاد کند.
• 3 حلقه کنترل دستی برای تنظیم زوم، فوکوس و دهانه دیافراگم
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 دارای سه حلقه تنظیم دستی مستقل برای کنترل و انعطاف بیشتر در طول فیلمبرداری است، که با استفاده از آنها به سرعت و به آسانی می توان در طول فیلمبرداری فوکوس، زوم و دهانه دیافراگم را تغییر داد تا مطابق با نیازهای فیلمبرداری شوند. حلقه کنترل دهانه دیافراگم این امکان را برای شما فراهم می کند با تنظیم دیافراگم به میزان روشنایی بهینه رسیده و عمق میزان زیبایی در شات خود ایجاد کنید و با برجسته کردن سوژه و تار کردن پس زمینه یا پیش زمینه تصویر به این عمق میدان برسید. از سوی دیگر نوردهی را نیز می توانید به حلقه دهانه دیافراگم دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 بسپارید، که در این حالت دوربین می تواند به طور خودکار سرعت شاتر، بهره یا دیافراگم بهینه را انتخاب کرده و در نتیجه نوردهی را تنظیم کند.
• کنترل بهره خودکار منفی
هنگام گرفتن فیلم با دوریبن فیلمبرداری سونی AX 2000 در نور بسیار شدید، این ویژگی امکان انتخاب تنظیمات بهره را در بازه منفی فراهم می کند تا بهترین نتایج با کمترین نویز حاصل شود.
• فن آوری پردازشگر تصویر ارتقاء یافته (EIP)
پردازشگر EIP دوربین فیلمبرداری AX2000 قادر است حجم زیادی از اطلاعات پیکسل که از سه سنسور تصویر CMOS دوربین ارسال می شوند را با سرعت بالایی پرداش کند و فیلم های HD بسیار باکیفیتی تولید کند. سنسور CMOS دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی AX2000 نیز از نوع ClearVid بوده و با اسنفاده از پیشرفته ترین فن آوری ها در صنعت نیمه رسانا ساخته شده است. این سنسور تصویر اطلاعات ویدئویی را قبل از ضبط آنها بر روی کارت حافظه دوربین سونی AX2000 برای پردازش سیگنال کیفیت بالا در رزلوشن 1920 x 1080 پیکسل و فضای رنگ 4:2:2 جمع آوری می کند. استفاده از ترکیب پردازشگر EIP و 3 سنسور CMOSClearVid به عنوان سیستم تصویر پرداری در دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 این امکان را برای این دوربین فیلمبرداری نیمه حرفه ای فراهم کرده است کیفیت تصویر بسیار بالایی را همراه با گرادیان های نرم و جزئیات ظریف فراهم کند.
• تنظیم دستی بهره / سرعت شاتر / توازن نور سفید
امکان تنظیم دستی بهره، سرعت شاتر و توازن نور سفید امکان تنظیم دقیق تنظیمات دوربین فیلمبرداری Sony HDR-AX2000 برای کنترل نزدیک به حرفه ای و بروز خلاقیت بیشتر در فیلمبرداری را فراهم می کند.
• محفظه کارت حافظه دوبل
دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 دارای یک محفظه کارت حافظه با دو شکاف کارت حافظه است، که می توان در آنها از کارت های MemoryStick PRO Duo شرکت سونی یا کارت های SD/SDHC / SDHX شرکت سان دیسک استفاده کرد. این آرایش دو کارته امکانات بالقوه فراوانی برای کار و ذخیره فیلم ها و عکس ها فراهم می کند. مثلاً می توان از یک کارت برای عکس ها و از کارت دیگر برای فیلم های گرفته شده با دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 استفاده کرد.
• دکمه های با قابلیت تنظیم سفارشی
دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 دارای 7 دکمه با قابلیت ذخیره کردن تنظیمات سفارشی به آنها است. با این ویژگی کاربر می تواند تنظیمات پرکاربرد خود را در یکی از این دکمه ها ذخیره کرده و بدون نیاز به رفتن به منوی دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 تنها با زدن یک دکمه به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.
• چشمی 0.45 اینچ Xtra Fine
دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 مجهز به یک ویزور 0.45 اینچ رزلوشن بالا با رزلوشن 1227 کیلو پیکسل از نوع Xtra Fine است. این ویزور بسیار باکیفیت دید بسیار شفاف و واضحی ایجاد می کند.
• اتصال HDMI
قابلیت اتصال HDMI در دوربین فیلمبرداری سونی HDR-AX2000 یک اتصال صوتی – تصویری باکیفیت و ساده ایجاد می کند، که از طریق یک کابل HDMI فیلم های فول HD را از دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 به یک تلویزیون HD سازگار منتقل می کند.
• ویژگی Peaking یا قله
یکی دیگر از ویژگی های مفید در دوربین فیلمبرداری ای ایکس AX 2000 برای کمک به فوکوس دستی دقیق تر ویژگی Peaking یا قله است. این ویژگی لبه صحنه در LCD یا ویزور دوربین فیلمبرداری سونی AX2000 را با تأکید و رنگ متفاوتی نشان می دهد و باعث می شود تنظیم فوکوس راحت تر شود. می توانید بسته به رنگ سوژه رنگ ویژگی قله را از بین سفید، قرمز و زرد انتخاب کنید و همچنین می توانید سطح و میزان این ویژگی را بر روی یکی از سه گزینه زیاد، متوسط و کم تنظیم کنید.
• Picture Profile یا پروفایل عکس (حداکثر تا 6)
این ویژگی در دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 این امکان را برای فیلمبردار و کاربر فراهم می کند بسته به صحنه فیلمبرداری در یکی از 6 تنظیم از پیش تعیین با قابلیت تنظیم سفارشی تنظیمات دستی ای (رنگ، وضوح، توازن نور سفید و غیره) را ایجاد و ذخیره کند، این تنظیمات در ادامه با زدن یک دکمه فعال می شوند. این ویژگی در دوربین فیلمبرداری HDR-AX2000 برای زمانی مناسب است که کاربر مرتب و مکرر در یک شرایط یکسان فیلمبرداری می کند و این امکان را فراهم می کند هر با لازم نباشد تنظیمات را مجدداً از دوباره به دوربین داد. به صورت پیش فرض 4 تنظیم برای شرایط مختلف فیلمبرداری ارائه شده اند : پرتره، سینما، غروب آفتاب و منو کروم.
• نمایش راه راه یا گورخری
هنگام فیلمبرداری با دوربین سونی AX2000 می توانید یک الگوی راه راه (نوارهای راه راه) به مناطق روشن تصویر اضافه کنید و آن را در LCD و چشمی دوربین نمایش دهید. از این الگوی راه راه می توانید به عنوان یک راهنمای تقریبی برای تنظیم میزان روشنایی استفاده کنید که مانع هایلایت های مسدود شده می شود.
• فیلتر تراکم خنثی یا ND داخلی
دوربین فیلمبرداری سونی AX 2000 مجهز به 3 فیلتر تراکم خنثی داخلی است که در شرایط نور شدید با تنظیم میزان نور ورودی به دوربین کنترل رنگ بیشتری فراهم می کنند. فیلمبردار بسته به شرایط فیلمبرداری می تواند یکی از فیلترهای یا را انتخاب کند. در نور شدید آفتاب با پراکندگی و هاله نور زیاد، این فیلترها انعطاف بیشتری برای انتخاب سرعت شاتر و دیافراگم برای کاربر فراهم می کنند.

جهت خرید دوربین فیلم برداری سونی HDR-AX2000 و یا اطلاع از قیمت دوربین سونی HDR-AX2000 با نمایندگی سونی تهران کمرا تماس حاصل نمایید.


, , , , , , , , , , , , , , , ,